Na początku października Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wystosował pisma o tym samym brzmieniu do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie pomocy medycznej i humanitarnej dla uchodźców przebywających na granicy Polski. Pełna treść apelu TUTAJ.

W odpowiedzi Departament Spraw międzynarodowych i Migracji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że wprowadzenie stanu wyjątkowego podyktowane było szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r. w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego zostały wprowadzone pewne ograniczenia w rejonie, w tym m.in. zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę.

Z zakazu tego wyłączone są pewne kategorie osób, o których mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia. Tym samym kontakt osób spoza strefy objętej stanem wyjątkowym z osobami przebywającymi w tej strefie jest ograniczony.

W piśmie zaznaczono, że Prawodawca wyznaczając teren objęty stanem wyjątkowym kierował się stworzeniem możliwości niezakłóconego wykonywania obowiązków służbowych w ramach działań operacyjnych realizowanych m.in. przez Straż Graniczną w warunkach obecnego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

MSWiA poinformowało, że na chwilę obecną biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej nie przewiduje się poszerzenia katalogu osób nieobjętych zakazem przebywania na obszarze stanu wyjątkowego.

Dodane: 2021-11-02, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj