23 KWI 2025
Wzrost zapotrzebowania na lekarzy rehabilitacji medycznej – wspólne działania NIL i PTReh
WIĘCEJ
23 KWI 2025
WIĘCEJ
22 KWI 2025
WIĘCEJ
17 KWI 2025
WIĘCEJ
17 KWI 2025
WIĘCEJ
Jednorazowe papierosy szturmem podbiły rynek, stając się szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Kuszą atrakcyjnymi smakami, kolorowymi opakowaniami i pozorną wygodą użytkowania, ale ich wpływ na zdrowie budził poważne obawy ekspertów. Coraz więcej badań wskazuje na negatywne skutki zdrowotne wynikające z ich stosowania, a lekarze i naukowcy alarmują– to nie tylko moda, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W odpowiedzi na rosnącą dostępność i popularność tych produktów środowisko medyczne podjęło działania na rzecz ich zakazu.
Widzimy, co się dzieje jeśli chodzi o agresywny lobbing i marketing firm tytoniowych, firm produkujących popularne podgrzewacze, e- papierosy i inne tego typu produkty. Kampanie coraz częściej celowane są w młodzież i dzieci, widzimy próbę przyzwyczajania do tytoniu i palenia od najmłodszych lat. (…) Chcemy zadbać o zdrowie publiczne i z tym apelem wyjść do społeczeństwa – powiedział otwierając spotkanie prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Tematem przewodnim spotkania, które 4.03.2025 r. odbyło się w siedzinbie Naczelnej Izby Lekarskiej był wpływ jednorazowych papierosów na zdrowie Polaków oraz konieczność podjęcia kroków legislacyjnych w celu ich wycofania z rynku. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski – uznany kardiolog, ekspert w dziedzinie chorób układu krążenia i profilaktyki zdrowotnej. Jego wiedza i doświadczenie rzuciły światło na mechanizmy działania tych produktów oraz ich wpływ na organizm, a także wskazały możliwe rozwiązania, które mogły pomóc w ograniczeniu ich szkodliwego oddziaływania na społeczeństwo.
Nie używajmy sformułowań typu „innowacyjne, nowatorskie”. To bardzo sprytny zamysł marketingowy, który ma tworzyć połączenie pozytywnego skojarzenia z produktami, które są szkodliwe. (…) Często posługujemy się nieświadomie taką zbitką – unikajmy tego. To są podgrzewacze tytoniu – podkreślał prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.
Śniadanie prasowe stało się okazją do merytorycznej dyskusji z udziałem przedstawicieli świata medycyny, nauki oraz mediów. Był to moment, w którym specjaliści przedstawili rzetelne dane, przeanalizowali dotychczasowe wyniki badań i spróbowali odpowiedzieć na pytanie: czy nadszedł czas na zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów?
Z analiz wynika, iż Polacy są świadomi, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia- ale niewiele z tą wiedzą robimy. Pojedyncze papierosy też są szkodliwe, palenie tytoniu jest przyczyną kilkudziesięciu nowotworów, w tym takich, które występują bardzo rzadko w populacji niepalącej. Gdyby populacja w Polsce w ogóle nie była narażona na toksyny dymu tytoniowego to w perspektywie kilkunastu lat zmniejszyłaby się dziesięciokrotnie liczba nowotworów płuc. Wśród mężczyzn nowotwór płuc jest jednym z najważniejszych przyczyn zgonów a wśród kobiet głównym. Nie rak piersi – kobiety w Polsce dziś umierają przede wszystkim na nowotwór płuc- mówił podczas spotkania prof. Piotr Jankowski.
Spotkanie w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej stanowiło istotny krok w dyskusji o przyszłości polityki antynikotynowej w Polsce. Eksperci byli zgodni – jednorazowe papierosy to nie tylko chwilowy trend, ale realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Ich atrakcyjna forma, łatwa dostępność i brak skutecznych regulacji sprawiały, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, sięgało po te produkty, często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. W obliczu rosnących dowodów naukowych na ich szkodliwość konieczne były zdecydowane działania.
Czy Polska pójdzie śladem innych krajów i zdecyduje się na wprowadzenie zakazu ich sprzedaży? To pytanie, na które odpowiedź miały przynieść kolejne miesiące. Jedno było jednak pewne – bez szybkiej reakcji problem narastał, a koszty zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniem od nikotyny stawały się coraz większe. Eksperci i lekarze apelowali dziś w Naczelnej Izbie Lekarskiej - nie puśćmy z dymem naszej przyszłości.
fot. Karolina Bartyzel/ NIL
Dodane: 2025-03-04, przez: Iwona