12 KWI 2022
NRL o iluzorycznym zabezpieczeniu świadczeń STM
WIĘCEJ
W związku z wejściem w życie ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, oraz wydaniem w dniu 11 września 2019 r. Zarządzenia Prezesa NFZ nr 120/2019/DSOZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, Komisja przedstawia następujące informacje:
Jak podaliśmy w komunikacie z dnia 23 sierpnia 2019 r. żaden organ nie został ustawowo wyposażony w kompetencje określenia wzoru porozumienia z organem prowadzącym szkołę. Sztywne związanie tak dużej rzeszy placówek stomatologicznych określonym wzorem porozumienia byłoby zresztą niecelowe i bardzo niewygodne. Wskazać jednak można elementy, które naszym zdaniem w takim porozumieniu powinny zostać uwzględnione:
W dniu 11 września 2019 r. Prezes NFZ podpisał i opublikował Zarządzenie nr 120/2019/DSOZ, niestety uwagi NRL zgłoszone Stanowiskiem Prezydium NRL Nr 88/19/P-VIII z dnia 23 sierpnia 2019 r. nie zostały uwzględnione. Naczelna Rada lekarska czuje się w obowiązku uprzedzić, że zdaniem Zespołu Radców Prawnych NIL Zarządzenie to nie wypełnia zapisu art. 136 ust. 2 pkt 1b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie, w jakim błędnie określa sposób dostosowania wielkości kontraktu do wymogów wykonania umowy. Zwracaliśmy uwagę na zapis zgodnie, z którym dopiero gdy wartość wyodrębnionych świadczeń szkolnych przekroczy wartość całego kontraktu, zadziała mechanizm zwiększający wartość całej umowy.
Przykład :
Poradnia ma kontrakt w wysokości 10 tys. pkt. W związku z zawartym porozumieniem ze szkołą ustali z OW NFZ wyodrębnioną wartość świadczeń „szkolnych” na np. 3 tys. pkt. W jednym z miesięcy poradnia wykona jednak świadczenia o równowartości 14 tys. pkt z powodu realizacji świadczeń szkolnych w ilości 7 tys. pkt. Wartość świadczeń szkolnych (7 tys. pkt) nie przekroczy wartości kontraktu (10 tys.) , więc w myśl ww. Zarządzenia nie będzie podstaw do zwiększenia wartości kontraktu, mimo że powstanie nadwykonanie za które poradnia dochodzić może zapłaty na zasadach właściwych dla nadwykonań.
Zespół Radców Prawnych NIL zwraca uwagę, że jest to rozwiązanie dla lekarzy dentystów dalece niekorzystne.
Zdaniem Izby, aby wypełnione zostały postanowienia ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, Zarządzenie Prezesa NFZ nr 120/2019/DSOZ powinno jako wystarczający warunek wzrostu sumy kontraktu uznać fakt przekroczenia kwoty świadczeń „szkolnych” z jednoczesnym przekroczeniem kwoty ogólnej kontraktu.
Naczelna Rada Lekarska wystąpi niezwłocznie do Ministra Zdrowia o usunięcie w trybie nadzoru nad NFZ tej nieprawidłowości.
Zwrócić też należy uwagę, że Zarządzenie nie wyłącza w przypadku świadczeń szkolnych obowiązku korelacji całkowitej wielkości kontraktu z liczbą godzin zadeklarowanych w harmonogramie przyjęć.
Przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL
Wiceprezes NRL
Andrzej Cisło
Link do rozmowy w Polsat News z Wiceprezesem NRL Andrzejem Cisło
Dodane: 2019-09-13, przez: Administrator
Podobne wpisy
5 CZE 2020
Zniesienie zakazu realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami
na mocy rozporządzenia z 29 maja 2020r.
9 CZE 2020
Zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące stomatologii
Komentarz Wiceprezesa NRL
25 CZE 2021
„Zdrowe zęby ratują życie”
zaproszenie na konferencję prasową