4 LUT 2022
Komentarz nieomal optymistyczny
WIĘCEJ
Omawiane zagadnienie nie jest nowością w agendzie szerokiej dyskusji dotyczącej spraw kształcenia stomatologów. W zasadzie dotyczy ona kształcenia osób, które nie są jeszcze członkami izb lekarskich, ale izby lekarskie mają ustawowo zapisany obiwiazek troszczenia się o poziom wykształcenia lekarzy i lekarzy dentystów.
Już w trakcie VII kadencji Samorząd podnosił niestosowność zróżnicowania standardów kształcenia przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Przejawialo się to w tym, że w rozporządzeniu Ministra Nauki standard dla kierunku lekarskiego zawierał wskazanie profilu ogolnoakademickiego, a w załączniku dotyczącym kierunku lekarsko-dentystycznego nie zawierał co do profilu żadnego wskazania.
W związku z uchwaleniem nowej ustawy (ustawy „2.0” , czy też „ustawy Gowina”) powstała konieczność wydania do niej nowych aktów wykonawczych , rozporządzenia ws standardów nie wyłączając
Poza tym, w sprawie pojawił się wątek wyraźnie wpływający na warunki działania branży. Powstały bowiem projekty powołania do życia kilku prywatnych szkół zamierzających kształcić przyszłych stomatologów w profilu zawodowym.
Czym się różni profil ogólnoakademicki od profilu zawodowego?
Art.; 64. [Poziomy i profile studiów]
1. Studia są prowadzone na poziomie:
1) studiów pierwszego stopnia;
2) studiów drugiego stopnia;
3) jednolitych studiów magisterskich.
2. Studia są prowadzone na profilu:
1) praktycznym, na którym ponad połowa punktów ECTS jest przypisana zajęciom kształtującym umiejętności praktyczne;
2) ogólnoakademickim, na którym ponad połowa punktów ECTS jest przypisana zajęciom związanym z prowadzoną w uczelni działalnością naukową.
Izby lekarskie od lat zabiegają o niepowiększanie liczby absolwentów stomatologii poprzez zmniejszenie naboru na studia na kierunku lekarsko- dentystycznym, toteż powołanie nowych szkół bez gwarancji jednoczasowego umniejszenia limitudla istniejących uczelni prowadziłoby w efekcie do zwiększenia liczby studentów , a potem lekarzy dentystów.
Niemniej podstawowym argumentem batalii, jaka odbyła się z udziałem Konsultantów Krajowych, środowisk akademickich i Naczelnej Rady Lekarskiej było zapewnienie kształcenia stomatologów w ramach profilu ogolnoakademickiego.
Nie od razu władza wykazała zrozumienie dla postulatów IL.
Projekt - zobacz w serwisie Legislacja
owszem, zapewnił równość kierunków lekarskiego i lek- dent, ale w ten sposób, że obu kierunkom nie określono profilu
Stanowisko Prezydium NRL z 10 maja 2019r
W efekcie prac legislacyjnych , podpisane 25 lipca 2019r. przez Ministra Nauki rozporządzenie obu kierunkom określiło wymóg profilu ogólnoakademickiego .
Dodane: 2019-02-02, przez: Administrator
Podobne wpisy
17 WRZ 2018
Stanowisko Prezydium NRL z dnia 14 września 2018 r. w sprawie uprawnień lekarzy dentystów do zwiększonego wynagrodzenia
W dniu 14 września br. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło Stanowisko w sprawie uprawnień le...
1 LUT 2019
Czy stomatolodzy mogliby uzyskiwać inne specjalizacje?
5 MAR 2019
Niepodzielność stażu podyplomowego lekarzy dentystów
pomysł dobry, ale w stomatologii nie sprawdzi się