Notatka dotycząca opiniowania przez wojewodę lub ministra właściwego do spraw zdrowia celowości inwestycji

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 95d reguluje kwestie wydawania przez wojewodę albo ministra właściwego do spraw zdrowia, opinii o celowości inwestycji (OCI).

Zgodnie z ww. przepisem uprawnionymi do uzyskania OCI są inwestycje polegające na utworzeniu na obszarze województwa:

  • nowego podmiotu leczniczego,
  • nowych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego podmiotu leczniczego
  • lub innej inwestycji dotyczącej wykonywania działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. (Zgodnie z art. 95d ust. 1b przez inną inwestycję, rozumie się roboty budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane lub wyposażenie zakładu leczniczego podmiotu leczniczego, jeżeli działania te stanowią główny cel tej inwestycji).

Art. 95d ustawy o świadczeniach (…) był kilkakrotnie nowelizowany. Ostatnia i istotna zmiana tego przepisu została wprowadzona ustawą z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018, poz. 1128), która weszła w życie 13 lipca 2018 r.

W wyniku ww. nowelizacji rozszerzono zakres działalności podmiotów leczniczych uprawnionych do wystąpienia o wydanie OCI. Przed wejściem w życie ww. nowelizacji system ten dotyczył leczenia szpitalnego, AOS i POZ. W wyniku ww. nowelizacji OCI dotyczy każdego rodzaju prowadzonej działalności leczniczej. W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej wyjaśniono, że zamierzeniem projektodawcy było, aby spektrum zakresów świadczeń opieki zdrowotnej, od udzielania których jest uzależniona możliwość złożenia wniosku o wydanie opinii, było możliwie najszersze.

Uzyskanie OCI ma znaczenie w przypadku kontraktowania z NFZ umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej bowiem przy porównaniu ofert w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej uwzględnia się czy świadczeniodawca posiada ważną pozytywną OCI (art. 148 ust. 2 pkt 2) ustawy o świadczeniach (…))

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części dotyczącej leczenia stomatologicznego OCI stanowi kryterium negatywne (brak posiadania opinii powoduje odjęcie z ogólnej wartości oferty 8 punktów). Kryterium to dotyczy podmiotu leczniczego, jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego podmiotu leczniczego utworzonych po dniu 12 lipca 2018 r. (tj. po wejściu w życie nowelizacji o której mowa wyżej) lub innej inwestycji wszczętej po tym dniu, przy pomocy których mają być udzielane świadczenia opieki zdrowotnej objęte przedmiotem postępowania.

opr.O.Adamska, Zespół Radców Prawnych NIL

Dodane: 2019-08-14, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj