NRL/KS/19/ 1014 /2020

                   Warszawa, 5 maja 2020 r.

Sz. P.

Bartłomiej Chmielowiec

Rzecznik Praw Pacjenta

 

Szanowny Panie Ministrze,

W porozumieniu z prof. Andrzejem Matyją Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, przesyłam w załączeniu kopię pisma, jakie w dniu 23 kwietnia 2020 r. wysłałem do Pana Adama Niedzielskiego Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematem pisma była niezwykle ważna sprawa wygasających uprawnień dzieci do leczenia ortodontycznego związanego z zaopatrzeniem aparatem ortodontycznym. Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, uprawnienie to wygasa po ukończeniu przez dziecko 12 roku życia.

Wydane przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 24 marca br. „Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2” (dalej: Zalecenia) określiły dla poszczególnych zakresów leczenia stomatologicznego zarówno standard sanitarny, jak i wskazania do leczenia, ograniczone z przyczyn epidemiologicznych.

Samorząd lekarski stoi na stanowisku konieczności respektowania Zaleceń wydanych przez Ministra Zdrowia, opracowanych przez  Konsultantów Krajowych z dziedzin lekarsko-dentystycznych. Podobne zdanie może mieć Narodowy Fundusz Zdrowia i w związku z tym lekarze ortodonci obawiają się, że wykonane aparaty ortodontyczne, sprawozdane do NFZ w okresie obowiązywania Zaleceń mogą spotkać się z odmową refundacji. W tym wypadku podjęte przez samorząd lekarski działania służące wyjaśnieniu sytuacji powinny zostać skwitowane prostą odpowiedzią Narodowego Funduszu Zdrowia. Tymczasem mija 11 dni od wysłania pisma w tej sprawie. Brak odpowiedzi NFZ trzeba traktować jako próbę przerzucenia na barki świadczeniodawców z zakresu leczenia ortodontycznego odpowiedzialności albo za brak zapłaty za przeprowadzone leczenie (w przypadku oddania tych aparatów) albo za wygaśnięcie uprawnień tych będących już w leczeniu dzieci, które w kwietniu i maju kończą dwunasty rok życia i które na realizację swego uprawnienia oczekiwały wcześniej w kolejce. Sytuacja taka jest niedopuszczalna z każdego punktu widzenia.

Pomimo, że literalna analiza Zaleceń, która odnosi się do leczenia ortodontycznego nie wskazuje na bezwzględny zakaz odbycia wizyty polegającej na oddaniu aparatu ortodontycznego, to sprawa jest bardzo złożona i wymaga pilnego zajęcia stanowiska zarówno przez NFZ, jak i Ministra Zdrowia. W przypadku przedłużającego się leczenia niektóre etapy tego leczenia mogą wymagać powtórnego wykonania. Ponadto, dziecko nie pojawia się w gabinecie samo, więc ostateczna rekomendacja musi uwzględniać też względy epidemiologiczne.

To wszystko powoduje, iż Naczelna Rada Lekarska nie może samodzielnie, tylko na podstawie analizy przepisów i Zaleceń MZ wydać jednoznacznej rekomendacji lekarzom ortodontom. W sytuacji istnienia tak poważnych wątpliwości obowiązkiem publicznego płatnika jest udzielanie wyjaśnień albo rozwiewających  je, albo przynajmniej informujących o etapie, na którym znajdują się uzgodnienia w tej sprawie.

Niestety, trudno mi nie zakończyć tego listu gorzką refleksją, że w zasadzie brak jakiegokolwiek dialogu pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia a przedstawicielami środowiska stomatologicznego, w sprawach dotyczących leczenia stomatologicznego skutkuje w pełni uzasadnionym odczuciem środowiska stomatologicznego pozostawienia tak dużej i ważnej  dziedziny medycyny samej sobie.

Dlatego zwracam się z uprzejmym wnioskiem o wsparcie działań samorządu lekarskiego i podjęcie próby wyjaśnienia sytuacji dzieci, które znajdowały się lub znajdują na listach oczekujących na leczenie z wykonaniem  aparatu ortodontycznego, a które właśnie ukończyły, lub w najbliższym czasie ukończą 12 rok życia.

 

Z poważaniem,

 

Andrzej Cisło

wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Dodane: 2020-05-05

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj