logo: NIL
Komunikat

w sprawie działań związanych z sytuacją szkolnych gabinetów stomatologicznych

 

Od samego początku stanu epidemii szczególną troską samorządu lekarskiego została objęta sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych, które wyłączone z pracy najpierw mocą przepisu prawa, następnie z powodu wakacji, później kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu szkół, od roku nie mają szans na funkcjonowanie.

Jak wskazywaliśmy w Stanowisku PNRL z 22 stycznia br., sytuacja lekarzy prowadzących takie placówki nie różni się niczym od tych podmiotów gospodarczych, których działalność obecnie została z mocy prawa zawieszona lub ograniczona.

NRL wnioskowała więc wielokrotnie o rozwiązanie problemu przez NFZ, jak też do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia o wpisanie tych placówek do grona beneficjentów nowej edycji tarczy antykryzysowej. Prezentacji postulatów towarzyszyły zarówno interpelacje poselskie, jak i publikacje prasowe, a także audycje radiowe z udziałem członków Prezydium NRL, przedstawicieli izb okręgowych oraz środowiska lekarzy pracujących w tych gabinetach.

Z odpowiedzi na stanowisko PNRL, jaka właśnie nadeszła z Ministerstwa Zdrowia, wyziera niestety wyraźna intencja odłożenia w czasie zajęcia się tym palącym problemem.

W piśmie podpisanym przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę czytamy, że Ministerstwo kieruje się w swych działaniach zapewnieniem udzielania świadczeń. Trudno doprawdy wytłumaczyć brak zrozumienia przez resort zdrowia ścisłego związku pomiędzy obecnym stanem niepewności i zawieszenia tej grupy lekarzy a chęcią podejmowania się misji pracy w opiece szkolnej w przyszłości.

Prezydium NRL

 

Wytąpienia w części bądź w całości poświęcone sytuacji gabinetów szkolnych:

data forma adresat link
       
11.05.2020 Petycja środkowiska STM   Microsoft Word - Petycja.docx (hipokrates.org)
27.05.2020 Stanowisko PNRL   NIL - Propozycje NFZ pilnie oczekiwane
01.07.2020 Apel PNRL Prezes NFZ NIL - Apel podjęty przez PNRL w dniu 1 lipca 2020 r.
16.07.2020 Pismo RPO  
02.10.2020 Pismo NFZ pismo ws rozliczeń roku 2020
27.10.2020 Apel środowiska lekarzy szkolnych  
30.11.2020 Apel PNRL Premier NIL - O Tarczę 2.0 dla gabinetów szkolnych
22.01.2021 Stanowisko PNRL   NIL - Grozi nam zapaść stomatologii szkolnej

Dodane: 2021-03-02, przez: AdmStom

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj