11 WRZ 2024
Kalendarz lekarza dentysty przedsiębiorcy
WIĘCEJ
I. Dokumenty praktyki a numer rejestrowy
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do obowiązku zamieszczania na dokumentach praktyk lekarskich i podmiotów leczniczych indywidualnego numeru Bazy Danych o Odpadach (BDO) Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej informuje, że obowiązek ten określony jest w art 63 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U.2019.701). Indywidualny numer rejestrowy bazy danych odpadach nadawany przez marszałka województwa umieszczony musi być na dokumentach sporządzonych w związku z prowadzoną działalnością jedynie w przypadku podmiotów określonych w art. 57 ust.1 ustawy, to jest podmiotów:
Praktyki lekarskie i podmioty lecznicze nie podlegają więc temu obowiązkowi.
II. Rejestracja w BDO
Warto jednak przypomnieć, że za niewykonywanie niektórych obowiązków wynikających z ustawy o odpadach, na mocy art. 194 tej ustawy może być wymierzona administracyjna kara pieniężna. Kara taka wymierzona może być m.in. za prowadzenie działalności w zakresie o którym mowa w art 50 ust.1 bez wymaganego wpisu do rejestru.
Podmioty wykonujące działalność leczniczą, które wytwarzają odpady i które zobowiązane są do prowadzenia ewidencji odpadów są w rozumieniu wspomnianego art. 50 ust.1 ustawy podmiotami zobowiązanymi do złożenia wniosku o wpis do rejestru, więc obowiązek złożenia wniosku i uzyskania wpisu do rejestru jest w przypadku jego niewykonania zagrożony nałożeniem wspomnianej kary, która zgodnie z art. 194 ust. 3 ustawy wynosi nie mniej niż 5 000 zł.
III. Karta przekazania odpadów i system teleinformatyczny BDO.
Informujemy, że już w obecnym stanie prawnym sporządzenie karty przekazania odpadów należy do obowiązków posiadacza odpadów, który przekazuje te odpady dalej. W przypadku PWDL - obowiązek taki spoczywa i spoczywać będzie na podmiotach leczniczych i praktykach przekazujących odpady medyczne firmie je zbierającej. Zmienia się zakres danych na karcie przekazania odpadów. Od 1 stycznia od 2020 r. dotychczasowe dane uzupełnione być muszą m.in. o indywidualny numer w Bazie Danych o Odpadach, datę i godzinę przekazania odpadów oraz nr rejestracyjny samochodu odbierającego odpady.
Warto przy tym nadmienić, że dane takie jak: data i godzina odbioru, dokładna masa odpadów oraz nr rejestracyjny pojazdu odbierającego będą mogły być ostatecznie potwierdzone przez odbierającego odpady.
Jest to o tyle ważne, że zgodnie z nowym (od 1.01.2020 r.) brzmieniem art. 67 ust. 6 ustawy o odpadach, kartę przekazania odpadów prowadzi się w systemie teleinformatycznym BDO.
Obecnie jednak, jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie bazy BDO (https://bdo.mos.gov.pl/) trwa pilotaż systemu ewidencji odpadów. Wiąże się on z ograniczonym do części przedsiębiorców dostępie do BDO, toteż powszechne rozpoczęcie wykonywania obowiązków w formie elektronicznej od 1 stycznia 2020 r. wydaje się wręcz niewykonalne.
W zgodnej opinii członków KS NRL zupełnie zabrakło ze strony Ministerstwa Środowiska akcji informacyjnej o zwiększonym zakresie obowiązków. Pilotaż, który rozpoczął się 26 listopada br. nie może na koniec roku, czyli po miesiącu trwania przedstawić diagnozy pozwalającej na bezawaryjne działanie tak rozbudowanego systemu. Na dzień wydania niniejszego komunikatu ogłoszono właśnie tygodniowy okres możliwych perturbacji z samym dostępem do testowanego systemu.
W zależności od organizacji pracy firm zbierających odpady wystąpić mogą różnice w praktycznym zastosowaniu niektórych nowych regulacji dotyczących rozdziału obowiązków pomiędzy gabinetem, a firmą zbierającą odpady. Z tego też powodu Komisja Stomatologiczna NRL zleciła monitorowanie tej sytuacji przez komisje stomatologiczne okręgowych rad lekarskich.
O zmianach i nowościach będziemy informować na bieżąco.
Komisja Stomatologiczna NRL
Dodane: 2019-12-09, przez: Administrator
Podobne wpisy
6 LUT 2020
Wzór papierowej karty przekazania odpadów
ustawa z 23.01. 2020r.przywróciła okresowo taką formę ewidencji
9 KWI 2020
Odpady wysoce zakaźne?- odpowiedź GIS
jako reakcja na pismo Prezesa NRL
19 LIP 2019
Wymagania sanitarne dla zakładów usługowych
Komunikat Przewodniczącego Komisji Stomatologicznej NRL