W uzupełnieniu informacji prasowej "Równi i równiejsi w walce z koronawiruem" - komentarz praktyczny

Ustawa wprowadza do prawa farmaceutycznego:

  • nowy artykuł (85a):

„Art. 85a. 1. Hurtownie farmaceutyczne są obowiązane do zbywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, określonych w wykazie, o którym mowa w ust. 3, wyłącznie do innych hurtowni farmaceutycznych, aptek, punktów aptecznych oraz zakładów leczniczych podmiotów leczniczych, działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Producenci lub importerzy wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego są obowiązani do zbywania wyrobów lub środków określonych w wykazie, o którym mowa w ust. 3, wyłącznie do hurtowni farmaceutycznych.

3. Minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza, w drodze obwieszczenia, wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które mogą być zbywane przez hurtownię farmaceutyczną wyłącznie do aptek, punktów aptecznych oraz zakładów leczniczych podmiotów leczniczych.”;  **

  • i jako sankcję za nieprzestrzeganie jego postanowień:    

„Art. 127ba. Podmiot, który działa z naruszeniem obowiązków lub warunków, o których mowa w art. 85a ust. 1 lub 2, podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 5 000 000 zł.”.

Na mocy tych przepisów hurtownie farmaceutyczne mogą odsprzedawać:

  • leki
  • produkty żywieniowe 
  • wyroby medyczne

objęte specjalnym obwieszczeniem ministra zdrowia

tylko określonym podmiotom:innym hurtowniom, aptekom, punktom aptecznym i podmiotom leczniczym. (spis nie zawiera praktyk zwodowych). Z kolei importerzy i producenci tych objętych obwieszczeniem produktów mają obowiązek sprzedawania ich wyłącznie do hurtowni farm.

 Oznacza to, że przepis ten zadziała dopiero wówczas, gdy Minister wyda takie obwieszczenie. Nie wiadomo kiedy to zrobi i jakie leki czy wyroby medyczne miałby takim obwieszczeniem objąć. Zazwyczaj, takie rzeczy znajdują się w uzasadnieniu projektu. W tym wypadku uzasadnienie o tym milczy. W jakimś jednak celu ten przepis został wprowadzony  i może być użyty. I wówczas istotnie praktyki nie kupią w hurtowni nic , co na liście tego obwieszczenia będzie . A mogą tam być np.maski i rękawice i płyny dezynfekcyjne.

W tej sprawie zostało wysłane w dniu ukazania się projektu ustawy pismo do Komisji Zdrowia Sejmu, zgłoszona została na posiedzeniu Komisji poprawka , odbyły się rozmowy Prezesa NRL z Ministerstwem Zdrowia, w tym osobiście z min.Szumowskim, przygotowana została poprawka na posiedzenie połączonych Komisji:Ustawodawczej i Zdrowia Senatu RP (5 marca) i przedstawiciel NIL występował w tej sprawie na tym własnie posiedzeniu.

Senatorowie RP zapowiedzieli nowelizację tej ustawy. Powstała sytuacja jest nie do zaakceptowania przez środowisko lekarskie i znajdzie to wyraz w następnych krokach , jakie podejmie NRL.


-  - - - - - - - -  - - - - - -

** przepis zawiera jeszcze inny błąd : lista rodzajów  podmiotów określona w ust.1 powinna się pokrywać z listą w ust.3 . Tymczasem ust.3 pomija inne hurtownie farmaceutyczne.

Dodane: 2020-03-07, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj