3 marca Podsekretarz Stanu Maciej Miłkowski poinformował, że wszystkie działania dotyczące przekazywania leków do Ukrainy są koordynowane przez Ministerstwo Zdrowia i Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Resort jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, które przekazują zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

W przypadku wpływających do samorządu lekarskiego i aptekarskiego próśb z Ukrainy o pomoc w dostarczeniu leków, Ministerstwo Zdrowia prosi o kierowanie takich informacji na dedykowany do tego adres email: lekidlaukrainy@mz.gov.pl dla zamówień zbiorowych leków, lub w ramach potrzeb indywidualnych poprzez formularz https://pomagamukrainie.gov.pl/.

Wiceminister Miłkowski ponowił apel skierowany w komunikacie z 28 lutego br. o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków.

Natomiast, w związku z licznymi informacjami o trwających zbiórkach oraz już

zakończonych i chęcią przekazywania tej pomocy do Ukrainy, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zwrócił się z prośbą o pomoc, w ramach działań Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej, w kwalifikacji oraz rozdysponowaniu zgromadzonych produktów do punktów recepcyjnych dla uchodźców, znajdujących się w danym regionie (mieście, powiecie, gminie) gdzie była prowadzona zbiórka.

W piśmie zaznaczono, że produkty lecznicze są wrażliwe na warunki przechowywania i transportu, z tego powodu niezbędna jest fachowa pomoc specjalistów, by produkty zebrane w wielkim odruchu serca i chęci pomocy nie uległy zniszczeniu.

Wiceminister zaapelował szczególnie do środowiska farmaceutów, by uświadamiać osobom dokonującym zakupów produktów leczniczych i innych farmaceutyków, że nie ma możliwości przekazywania do Ukrainy produktów pochodzących z indywidualnych zbiórek. Natomiast w związku z nasilająca się falą migracyjną produkty higieniczne czy leki OTC np. przeciwbólowe, mogą być z powodzeniem wykorzystane w miejscach tych zbiórek przez migrantów skierowanych do kolejnych punktów relokacji na terenie całego kraju. Te osoby też mogą potrzebować leków czy środków higienicznych już na miejscu po przybyciu do właściwego ośrodka relokacji.

W piśmie wskazano, że na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/ zostały wymienione różne możliwości działań i wsparcia dla Ukrainy.

Dodane: 2022-03-04, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj