Miło mi poinformować, że udostępniona została w języku polskim nowa wersja wybranych modułów szkoleniowych kursu z zakresu oceny etycznej badań biomedycznych oraz Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP).

https://elearning.trree.org/?lang=pl

Mariusz Goniewicz

Przewodniczący Ośrodka Bioetyki NRL

Miło mi Państwa poinformować, że internetowy kurs z etyki badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi jest dostępny w języku polskim na stronie http://elearning.trree.org

Kurs przeznaczony jest dla członków i pracowników komisji bioetycznych, lekarzy badaczy oraz wszystkich innych osób biorących udział w realizacji badań klinicznych oraz innych medycznych badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi.

Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (WMA) poleca ten kurs jako materiał szkoleniowy. Ukończyło go już ponad 33 000 osób z całego świata, w tym 230 z Polski (dane z marca 2015r.).

W wersji polskojęzycznej dostępne są cztery Moduły Szkoleniowe:
1 – Wprowadzenie do etyki badań naukowych
2.1 – Etyczna ocena badania naukowego,
3.1 – Świadoma zgoda oraz
3.2 – Dobra Praktyka Kliniczna.

Aby rozpocząć szkolenie należy zarejestrować się, wpisać swój login oraz hasło. Realizacja kursu może odbywać się w dowolnym czasie i terminach, warunkiem jest jedynie posiadanie dostępu do Internetu. Po ukończeniu każdego Modułu kursant otrzyma Dyplom.
Naczelna Izba Lekarska akredytowała ww kurs.

Każdy lekarz, który posiada Dyplom ukończenia choć jednego Modułu powinien zgłosić się do Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej celem uzyskania punktów akredytacyjnych - po 6 punktów za każdy Moduł – łącznie 24 punkty edukacyjne.

Wzór certyfikatu uczestnictwa w kursie on-line

Gorąco zachęcam Państwa do podnoszenia swoich kwalifikacji w tym zakresie.

UWAGA!!

W 2017 roku nastąpiła zmiana w zakresie uzyskiwania certyfikatu ukończenia jednego modułu szkoleń z zakresu Dobrej Praktyki Klinicznej. Tylko za uzyskanie tego jednego certyfikatu  będzie pobierana opłata w wysokości 50 franków szwajcarskich (CHF). Polska należy bowiem do grupy krajów świata o wysokich dochodach per capita  (według wykazu sporządzonego w 2016 roku przez Bank Światowy: http://data.worldbank.org/about/country-and-lending-groups, dostępne tylko w języku angielskim). Opłaty za otrzymanie certyfikatu będą przeznaczone na zabezpieczenie dalszego działania i monitorowanie jakości, a także regularną aktualizację treści szkoleń. Pozwoli to TRREE na kontynuowanie wysokiej jakości, powszechnie znanego programu szkoleniowego z zakresu etyki badań naukowych oraz innych regulacji.

W dalszym ciągu odbycie wszystkich kursów szkolenia w ramach modułów TRREE (także z zakresu GCP!) pozostaje całkowicie bezpłatne podobnie jak otrzymanie wszystkich innych certyfikatów ukończenia kursu za wyjątkiem certyfikatu za ukończenie szkolenia z zakresu GCP.

Marek Czarkowski
Przewodniczący Ośrodka Bioetyki NRL

OSTATNIA AKTUALIZACJA 2024.03.27

Dodane: 2018-02-19, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj