19 LUT 2018
Zasady Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice)
WIĘCEJ
Miło mi Państwa poinformować, że internetowy kurs z etyki badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi jest dostępny w języku polski na stronie http://elearning.trree.org
Kurs przeznaczony jest dla członków i pracowników komisji bioetycznych, lekarzy badaczy oraz wszystkich innych osób biorących udział w realizacji badań klinicznych oraz innych medycznych badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi.
Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (WMA) poleca ten kurs jako materiał szkoleniowy. Ukończyło go już ponad 33 000 osób z całego świata, w tym 230 z Polski (dane z marca 2015r.).
W wersji polskojęzycznej dostępne są cztery Moduły Szkoleniowe:
1 – Wprowadzenie do etyki badań naukowych
2.1 – Etyczna ocena badania naukowego,
3.1 – Świadoma zgoda oraz
3.2 – Dobra Praktyka Kliniczna.
Aby rozpocząć szkolenie należy zarejestrować się, wpisać swój login oraz hasło. Realizacja kursu może odbywać się w dowolnym czasie i terminach, warunkiem jest jedynie posiadanie dostępu do Internetu. Po ukończeniu każdego Modułu kursant otrzyma Dyplom.
Naczelna Izba Lekarska akredytowała ww kurs.
Każdy lekarz, który posiada Dyplom ukończenia choć jednego Modułu powinien zgłosić się do Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej celem uzyskania punktów akredytacyjnych - po 6 punktów za każdy Moduł – łącznie 24 punkty edukacyjne.
Wzór certyfikatu uczestnictwa w kursie on-line
Gorąco zachęcam Państwa do podnoszenia swoich kwalifikacji w tym zakresie.
UWAGA!!
W 2017 roku nastąpiła zmiana w zakresie uzyskiwania certyfikatu ukończenia jednego modułu szkoleń z zakresu Dobrej Praktyki Klinicznej. Tylko za uzyskanie tego jednego certyfikatu będzie pobierana opłata w wysokości 50 franków szwajcarskich (CHF). Polska należy bowiem do grupy krajów świata o wysokich dochodach per capita (według wykazu sporządzonego w 2016 roku przez Bank Światowy: http://data.worldbank.org/about/country-and-lending-groups, dostępne tylko w języku angielskim). Opłaty za otrzymanie certyfikatu będą przeznaczone na zabezpieczenie dalszego działania i monitorowanie jakości, a także regularną aktualizację treści szkoleń. Pozwoli to TRREE na kontynuowanie wysokiej jakości, powszechnie znanego programu szkoleniowego z zakresu etyki badań naukowych oraz innych regulacji.
W dalszym ciągu odbycie wszystkich kursów szkolenia w ramach modułów TRREE (także z zakresu GCP!) pozostaje całkowicie bezpłatne podobnie jak otrzymanie wszystkich innych certyfikatów ukończenia kursu za wyjątkiem certyfikatu za ukończenie szkolenia z zakresu GCP.
Marek Czarkowski
Przewodniczący Ośrodka Bioetyki NRL
Dodane: 2018-02-19, przez: Krzysztof
Podobne wpisy
27 GRU 2018
WMA w sprawie wspomaganego przez lekarza samobójstwa
Stanowisko Światowego Stowarzyszenia Lekarzy
23 STY 2017
Deklaracja z Tajpej
Szanowni Państwo, Ośrodek Bioetyki udostępnia polskie tłumaczenie kolejnego ważnego dokumentu z zakr...
12 GRU 2018
"Cztery lata po uchwaleniu nowych europejskich przepisów o opiniowaniu badań klinicznych produktów leczniczych"
Konferencja Komisji Bioetycznych